Leczenie chorób uzębienia dla wielu osób jest przykrym doświadczeniem. Obawiamy się bólu i dyskomfortu związanego z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak pamiętać, że stomatologia przeżyła w ciągu ostatniej dekady ogromny rozwój.
Dzisiejsze zabiegi stomatologiczne są bezbolesne, a atmosfera panująca w gabinecie dentystycznym pozwala się odprężyć i zapomnieć o strachu. Dzięki temu nawet najbardziej uprzedzeni do stomatologów pacjenci, mogą przełamać strach i zadbać o swoje uzębienie. Zadbana jama ustna to nie tylko zdrowe i piękne zęby, ale także kwestia ogólnoustrojowa. Stany zapalne miazgi zębowej czy dziąseł mają wpływ na funkcjonowanie nerek, układu krwionośnego i układu oddechowego, a także uniemożliwiają nam cieszenie się posiłkami.
Bólu i zmian w jamie ustnej nie można bagatelizować. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym mniejsze spustoszenie bakterie wywołają w naszym organizmie. Nie ma się czego obawiać!
Bez bólu, bez stresu
Jednym z zabiegów, który wywołuje wiele obaw jest leczenie endodontyczne, potocznie zwane leczeniem kanałowym. Warto jednak pamiętać, że współczesna endodoncja jest niezwykle rozwiniętym działem stomatologii.
Do leczenia zakażonych kanałów zębowych wykorzystuje się najnowsze zdobycze techniki dentystycznej. Przy wykorzystaniu mikroskopów i komputerowego obrazowania kanałów możliwe jest bardzo precyzyjne wyczyszczenie zapchanych kanałów i podanie lekarstwa dokładnie do źródła problemu.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które również podawane jest bardzo precyzyjnie. Nie może być tutaj mowy o przypadkowych wkłuciach. Znieczulenie zapobiega nieprzyjemnemu uczuciu podczas zabiegu, jak i krótko po nim. Jeśli pacjent ma skłonność do odczuwania bólu po zabiegu, może poprosić lekarza stomatologa o preparaty przeciwbólowe na receptę.
Piękny, zdrowy ząb
Leczenie endodontyczne wymaga nawiercenia w zębie dziury. Jest to jedyny sposób by uzyskać dostęp do zakażonych kanałów. Często zakażenie kanałów zębinowych jest efektem zwlekania z odwiedzeniem gabinetu lekarskiego. W powstałej w wyniku próchnicy dziurze powstaje stan zapalny, który nieleczony będzie się zaogniał. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik endodontycznych stan zapalny w kanale można wyleczyć już przy jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście, po przeprowadzonym leczeniu przy pomocy prześwietlenia RTG lub przy użyciu komputerowego skanu dokonuje się sprawdzenia czy aby na pewno udało się udrożnić kanał i wyleczyć stan zapalny. Przy silnych zapaleniach konieczne jest dodatkowe wdrożenie leczenia farmaceutycznego za pomocą antybiotyków.
Po zakończeniu leczenia endodontycznego lekarz stomatolog uzupełnia powstały ubytek w zębie. Jeśli jest to niewielki ubytek stosuje się wypełnienie światłoutwardzalne, zbliżone odcieniem do naturalnego zęba. Jeśli jednak ubytek jest większy, lekarz wykorzystuje wkład koronowy lub rekonstruuje się zęba przy pomocy korony protetycznej lub wkładu koronowo-korzeniowego. Wyleczony i uzupełniony ząb jest w pełni funkcjonalny, a jego wygląd nie odbiega od zębów niepoddawanych leczeniu.
Po zakończonym leczeniu możemy znowu cieszyć się nie tylko pięknym uśmiechem, ale także smakiem każdej potrawy.
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl